اولین تصویر از تراشه AD107 انویدیا برای گرافیک RTX 4060

اولین تصویر از تراشه AD107 انویدیا برای گرافیک RTX 4060

کارت گرافیک RTX 4060 قرار است به زودی با بهره گیری از تراشه AD107 انویدیا به بازار عرضه شود و امروز اولین تصویر از این تراشه منتشر شده است. شایعاتی در خصوص فعال بودن تمام ویژگی های تراشه NVIDIA از جمله تمام هسته های سایه زن توسط برخی از رسانه های سرشناس در دسترس قرار گرفته است.

به نظر می رسد که تراشه AD107 انویدیا دارای ۳۰۷۲ هسته پردازشی CUDA بوده و این تعداد هسته پردازشی در ۳۲ واحد SM جای گرفته اند. رابط حافظه کارت گرافیک RTX 4060 از نوع ۱۲۸ بیتی بوده که از این حیث مشابه با تراشه AD106 است. چیپ ست های حافظه مورد استفاده توسط انویدیا از نوع GDDR6 بوده و با فرکانس موثر ۱۷ گیگابیت بر ثانیه فعالیت می کنند. با توجه به استفاده از ۸ گیگابایت حافظه گرافیکی و مشخصات ذکر شده، پهنای باند این محصول میان رده از سری Ada Lovelace برابر با ۲۷۲ گیگابایت بر ثانیه خواهد بود.

 

اولین تصویر از تراشه AD107 انویدیا برای گرافیک RTX 4060

 

تراشه AD107 انویدیا به ۲۴ مگابایت حافظه نهان سطح دوم (L2 Cache) مجهز بوده که تاثیر زیادی روی سرعت پردازش گرافیکی ایفا می سازد. توان مصرفی کارت گرافیک RTX 4060 برابر با ۱۱۹ وات بوده که برای راه اندازی آن به کانکتور برق پاور نیاز دارید. کارت گرافیک RTX 4060 Ti انویدیا قرار است در دو نسخه دارای ۸ گیگابایت و ۱۶ گیگابایت حافظه گرافیکی به بازار عرضه شود، اما کارت گرافیک RTX 4060 در حال حاضر فقط مجهز به ۸ گیگابایت حافظه گرافیکی GDDR6 خواهد بود.

بر اساس اطلاعات فعلی، پیش بینی می شود که کارت گرافیک RTX 4060 در مقایسه با RTX 3060 به میزان ۱۲ درصد بهتر عمل کند. همچنین کارت گرافیک RTX 4060 Ti نیز به میزان ۱۴ درصد نسبت به RTX 3060 Ti عملکرد بهتری از خود به نمایش خواهد گذاشت. نماینده میان رده مجهز به تراشه AD107 انویدیا با بهره گیری از رابط PCI-Express 4.0 x8 به مادربرد متصل می شود. در خصوص قیمت این محصول پیش بینی های متعددی وجود دارد، اما قیمت نهایی آن به صورت رسمی توسط NVIDIA اعلام نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟ از ما بپرسید ...
×